Zayıflık vücudun direncini azaltır, hastalıklar ağır seyreder, vücudun ısı denetimi güç olur, büyümeyi ve gelişmeyi engeller, çalışma verimini , annelerde süt verimini azaltır.

Zayıflık, Beden Kitle İndeksinin (BKİ) 20kg/m2 altında olması durumudur. Fazla kilonun sağlık için risk oluşturması gibi zayıflık durumu da kişiyi sağlık açısından olumsuz etkileyebilir. Zayıflık durumunun nedenleri başında kişinin yetersiz beslenmesi veya fiziksel olarak fazla aktif olması gelebilmektedir. Ayrıca zayıflık, herhangi bir sağlık problemi yüzünden ortaya çıkıyor ise beslenme programından sonuç alınamaz. Önce sağlık problemi çözümlenmelidir. Sağlık problemi çözüldükten sonra mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde kilo alma programı başlanmalıdır.

Uygulanacak beslenme programı hacim yönünden az, enerji, besin ögeleri, vitamin ve mineral içeriği yoğun yiyecekleri bulunduracak şekilde hazırlanmalıdır. Besinleri pişirme ve tüketim aşamalarında dikkat edilecek noktalar öğretilmeli,  kilo alımının sonunda alınan kiloların sabitlenmesi için koruma programı uygulanmalıdır.